GEOmacher - október 2014

V septembri som sľuboval zaujímavú tému. Keďže nám začala upršaná jeseň a chcelo by to trochu tepla, vyberieme sa do slnečnej Austrálie. Od septembra máme nové pravidlá. Na riešenie máte čas tradične do 10. októbra. Vaše odpovede posielajte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a nezabudnite sa podpísať :)

1. Austrálii sa hovorilo "južná zem neznáma". Toto pomenovanie sa však používalo hlavne v latinčine. Ako znelo?

2.Ktoré austrálske významné mesto je na mape? Starší vedia (mladším poradím), pomôže vám Google Maps.

 Lightbox Image

3. Najväčšími hudobnými hviezdami v Austrálii boli/sú Natalie Imbruglia, AC/DC, Kylie Minoque, Savage Garden, Bee Gees a iní. Hity ako Can't Get You Out Of My Head, To The Moon and Back, Thorn, Stayin' Alive, či Thunderstruck zarobili milióny dolárov. Komu ktorý hit patrí?

4. Austrália je najsuchším kontinentom na svete. Púšte zaberajú až 1/5 povrchu Austrálie. Aj v púštnych oblastiach tu žije obrovské množstvo papagájov. V úvodných minútach dokumentu sa dozviete, ako je to možné. Takto znie aj súťažná otázka.

 

5. Na vlajke austrálskeho zväzu som urobil niekoľko chýb. Aby to nebolo jednoduché, neprezradím vám, koľko ich je, no nie je ich veľa. Nájdete ich?.

 Lightbox Image

NÁZOR: V Austrálii máte možnosť ochutnať stejky aj z pre nás netradičných druhov mäsa. Ochutnali by ste aj ten z klokana? Vysvetlite aj, prečo.

SPRÁVNE ODPOVEDE:

1. Terra Australis Incognita

2. Melbourne

3. Kylie Minogue - Can't get you out of my head, Savage Garden - To the moon and back, Natalie Imbruglia - Thorn, Bee Gees - Stayin Alive, AC/DC - Thunderstruck

4. Je viac správnych odpovedí: Kedysi tam bol dažďový prales, papagáje tam ostali a prispôsobili sa.

5. Nedokončený kríž, pootočená veľká hviezda, jedna malá hviezda naviac.

Vo štvrtok na hornej chodbe žrebujeme jednotkárov zo všetkých, ktorí poslali správne odpovede. :)

 

Lukáš Hirko

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

© 2017