GEOmacher - október 2013

Nový školský rok sa pomaly ale isto rozbehol. A keďže si netreba nechávať naháňanie dobrých známok na december, pripomínam vám vašu (dúfam) obľúbenú formu. Ak ste cez zabudli pravidlá nájdete ich tu spolu s ďalšími informáciami. Uzávierka je 10.10. Teším sa na všetky správne i tie menej správne odpovede. 

1. Na svete je veľa krajín, ktoré sa spájajú s niečim, čo je pre ich históriu alebo súčasnosť typické. Ja vyberám len niektoré. O ktoré štáty ide? Krajina helvétskeho kríža, krajina galského kohúta, krajina vychádzajúceho slnka, krajina tisícich jazier, krajina flamenca a salsy

2. Toto súostrovie leží na jednej významnej rovnobežke. Zistite, ako sa volá a či leží na obratníku raka, kozorožca, rovníku alebo ja jednej z polárnych kružníc.

 Lightbox Image

3. Čo majú spoločné tieto geografické názvy: Sagarmatha, Mount Everest, Čomolungma?

4. Nie všetky štáty majú vlajku v tvare štvoruholníka (štvorec alebo obdlžník). Existuje jeden štát s úplne netradičným tvarom vlajky. Ako sa volá? Pošlite mi ju v prílohe.

5. Pozrite si krátky dokument o Albánsku a zistite, čoho najviac zmizlo po vyhlásení štátneho bankrotu v roku 1996.

6. článku sa dočítate, že na ostrove Maurícius sa ľudia dorozumievajú jazykom, ktorý je zmesou francúzštiny a iných prvkov. Ako sa volá?

7. Coca Cola je nám dobre známa. Zo začiatku sa vyrábala z rastliny, z ktorej sa dnes vyrábajú drogy. O ktorú rastlinu ide?

 

SPRÁVNE ODPOVEDE:

1. Švajčiarsko, Francúzsko, Japonsko, Fínsko, Španielsko

2. Galapágy (na rovníku)

3. Všetko sú to rôzne názvy pre jeden vrch: Mount Everest

4. Nepál

5. zbrane

6. kreolsky

7. koka

V tomto prvom kole tohto školského roka som sa výnimočne rozhodol, že nebudeme víťazov žrebovať, ale jednotku dostane každý, aj ten, kto neodpovedal na všetky otázky správne. Ide o týchto machrov: Veronika Martončíková (9.r), Tatka Kačengová (8.A), Kaja Vargová (5.B), Ľubo Boža (7.B), Kiko Beluš (7.B), Lenka Majerčáková (9.r), Marťa Sabolová (9.r), Dalibor Walko (9.r), Mirka Petríková (9.r), Miška Antalíková (5.B), Slávka Olšinárová (5.B), Martin Hrubovský 5.B), Samo Humeník (9.r). Vo vlastnom záujme sa na hodine geografie pripomeňte, aby som vám zapísal známky do klasáku. Blahoželám, chvíľu si oddýchneme a začiatkom novembra súťažíme opäť, tentokrát už klasicky so žrebovaním :)

 
 

Lukáš Hirko

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

© 2017