GEOmacher - september 2014

Nový GEOmacher je tu a s ním nové úlohy. Máme trochu pozmenené pravidlá. Pozrite si ich a v prípade nejasností sa ma na ne kdekoľvek a kedykoľvek pýtajte. Keďže všetky začiatky bývajú ťažké (začiatok školského roka nevynímajúc), uzávierka septembrového kola je posunutá na 15. septembra. Príjemné zábavné učenie :)

1. Euro je mena, ktorá ekonomicky mala spojiť krajiny. Okrem nej sa v poslednom čase hovorí o novej virtuálnej mene, ktorá je čím ďalej, tým viac populárnejšia. Ako sa volá?

2. Na obrázku je mapa, ktorá znázorňuje, okiaľ krajina dováža (importuje) najviac výrobkov (priemysel, potraviny, elektrotechnika...). Vašou úlohou je napísť aspoň 10 štátov, ktoré majú najväčší podiel dovozu (importu) z Číny.

 Lightbox Image

3. Rakúskeho herca a donedávna kalifonského guvernéra Ardnolda Schwarzeneggera preslávil film Terminátor. Terminátor je však aj na mesiaci. Čo to je?

4. Ktoré endogénne a exogénne procesy vyformovali (vytvarovali) zemský povrch? Ak pojmom z otázky nerozumiete, pomôže vám Google. Navyše vo videu máte občas aj nejaký anglický titulok, s ktorým si Google určite tiež poradí :)

 

5. Sympatická Islanďanka Vilborg Arna Gissurardóttir je v poradí len deviatou ženou, ktorá zdolala južný pól. Tento článok vám určite pomôže nájsť odpoveď na otázku, čo je "grandslam dobrodruhov", čo je mimochodom jej ďalším cieľom.

NÁZOR: Zistite, čo sa momentálne deje na Ukrajine, krátko popíšte tento konflikt a vyjadrite na celú situáciu svoj názor.

SPRÁVNE ODPOVEDE:

1. Bitcoin.

2. Je ich veľa, medzi najväčšie patria Rusko, USA, Austrália, India, Juhoafrická republika a iné...

3. Terminátor - htanica svetla a tieňa na mesiaci

4. endogenne: vulkanizmus, magnetizmus, zemetrasenie, exogenne: človek,vietor,lad,voda

5. Zdolať najvyššie vrchy všetkých kontinentov a oba zemské póly

 

Prvý geomacher začal, keď v škole práve prebiehal septembrový zhon. Kto sa spamätal a zareagoval, neoľutoval. Jednotku som sa rozhodol dať každému, kto sa do septembrového GEOmachra zapojil (aj s nesprávnymi odpoveďami). Ten októbrový je tu čo nevidieť, téma bude zaujímavá :)

 

Lukáš Hirko

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

© 2017