GEOmacher - marec 2015

Marcový GEOmacher prichádza opäť trochu neskôr a keďže meškám ja, môžete aj vy:) V marci opäť taká všehochuť, námatkovo spomeniem popletené vlajky, pohyby kontinentov a najkrajšie mosty sveta. Pravidlá sú stále rovnaké. Uzávierka opäť predĺžená do 15. marca. Ide sa makať :)

1. Až do minulého roka na Slovensku pôsobila len jedna železničná spoločnosť, ktorá prevádzkovala osobnú železničnú dopravu. Od konca minulého roka už môžeme cestovať inou spoločnosťou, ktorá láka na veľmi nízke ceny lístkov a pomerne luxusnými vozňami. Ako sa volá? V prílohe mi pošlite logo spoločnosti.

2.Toto sú vlajky juhoamerických štátov. Teda aspoň by mali byť. Vašou úlohou je nájsť chyby, ktoré som urobil a určiť, ktorému štátu ktorá vlajka patrí.

 Lightbox Image

3. Geografické názvy Toskánsko, Tirolsko, Brandenbursko, Čečensko, Sliezsko, Katalánsko v nás evokujú názvy štátov. Takéto štáty však v skutočnosti neexistujú. Ide iba o spolkové krajiny alebo autonómne oblasti. Mňa zaujíma, v ktorých štátoch sa nachádzajú.

4. Takto sa pohybovali slitosferické dosky s kontinentmi. A pohybujú sa dodnes. Súťažná otázka znie: Pred koľkými rokmi sa odefinitívne oddelia Južná Amerika od Afriky? Negooglite, správna odpoveď je vo videu.

 

5. Najkrajšie mosty sveta. Krátky článok s fotkami vás jednak nadchne a taktiež pomôže nájsť odpoveď na otázku, ktorý z uvedených mostov bol postavený bez jediného klinca či skrutky

NÁZOR: Pred chvíľou sme si pozreli najkrajšie mosty sveta. V skutočnosti ich je oveľa viac a keďže máme každý iný vkus, náš zoznam by vyzeral úplne inak. Prevetrajte internet a nájdite aj vy nejaký zaujímavý most. Napíšte kde sa nachádza a čím vás fascinuje a v prílohe pošlite oj fotku.

SPRÁVNE ODPOVEDE:

1. Regio Jet

2. Brazília: počet hviezdičiek, Uruguaj: Slnko na inom mieste, Ekvádor: prehodený modrý a červený pruh, Panama: výplň hviezd.

3. Toskánsko - Talianko, Tirolsko - Rakúska (uznám aj Talianko), Brandenbursko - Nemecko, Čečensko - Rusko, Sliezsko - Česko (uznám aj Poľsko), Katalánsko - Španielsko.

4. pred 105 miliónmi rokov

5. Chengyang

Marec bol na účasť trochu chudobnejší. Zapojilo sa vás 11. 8 z vás poslali správne odpovede, zvyšné tri maily boli neúplné, prípadne obsahovali nesprávne odpovede. Ak chcete vedieť, ako to celé skončí a kto si odnesie jednotku, vybehnite vo štvrtok 19.3. o 9:45 na hornú chodbu :)

 

Lukáš Hirko

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

© 2017