GEOmacher - marec 2013

A máme tu marcového GEOmachra. Čakajú vás opäť zaujímavé úlohy, súťažíme o jednotky z geošky. Viac info o súťaži a pravidlá nájdete tu. POZOR, uzávierka je 10.3. Takže tu sú otázočky a ja čakám maily na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Nezabudnite sa podpísať!

1. Na svete je 14 vrchov, ktorých výška presahuje 8000 metrov. Ktoré to sú? Zistite tiež, v ktorom štáte sa ich nachádza najviac. 

2. Ktorý ázijsky ostrov je na obrázku? Napíšte jeho obidva názvy.

 Lightbox Image

3. Pomocou Aplikácie GOOGLE EARTH (STREET VIEW) zistite, či pred našou školou v čase fotenia ulíc parkovalo moje auto. 

4. Pre tento ázijsky štát je typický strom s názvom céder. Krajina ho má aj na svojej štátnej vlajke. O ktorý štát ide?

5. Maldivy (niekedy uvádzané aj Maledivy) sú dovolenkovým rajom. V krátkom dokumente nájdete odpovede na všetky otázky: Ako ďaleko je z Prahy na Maldivy a ako dlho trvá let? Koľko tuniakov uloví jedna loď za deň? Ako sa tu povie DOBRÝ DEŇ a AKO SA MÁTE? Akú teplotu tu má Indický oceán? Čo hrozí Maldivám v súvislosti s globálnym otepľovaním?

 

6. Čína susedí so 14 štátmi. S ktorým štátom ma najdlhšiu a s ktorým najkratšiu hranicu.

7. Tieto vlajky sú veľmi podobné. Napíšte štáty, ktorým patria (v tomto poradí).

 Lightbox Image

SPRÁVNE ODPOVEDE:

1. Mount Everest, K2, Káčaňdžunga, Lhoce, Makalu, Čho Oju, Dhaulágiri, Manaslu, Nanga Parbat, Annapurna, Gašerbrum I, Broad Peak, Gašerbrum II, Šiša Pangma - najviac ich je v Nepále.

2. Sulawesi alebo Celebes

3. Parkovalo :)

4. Libanon

5. Praha - Maldivy - 6800 km, let trvá 11 hodín, za hodinu ulovia 1 tonu tuniakov, ako sa máte - barabaru, dobrý deň spomenuté nebolo :), oceána má 28 °C, so stúpajúcou hladinou svetového oceánu sa očakáva ich zaplavenie.

6. Najdlhšia hranica: Mongolsko, najkratšia: Afganistan

7. Nový Zeland a Austrália

 

Do marcového kola ste sa dokopali ôsmi. Dosť málo, aspoň vám ostatní dali šancu na výhru. E-mail s kompletnými správnymi odpoveďami som však dostal len od dvoch z vás, obaja získavajú jednotky. Ostatní väčšinou jedna-dve chybičky. Takže ôsmaci Mišo Dolník a Mirka Petríková, pripomenúť na hodine :) Šalený apríl prinesie šalené otázky :)

 
 

Lukáš Hirko

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

© 2017