GEOmacher - február 2015

Japonci jedia slovenské pochúťky, svetové rekordy, obrovské športové podujatia v trpasličej krajine, mrazivá Antarktída. Vo februári začíname trochu neskôr, preto je aj uzávierka kola predĺžená do 15. februára. Pravidlá sa výrazne nemenia. Ak chcete chcete, aby bol váš súťažný príspevok platný, nezabudnite vyjadriť aj svoj názor (téma je pod otázkami), všetko to poslať mailom na už známu adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. samozrejme s vašim cteným menom, aby som vás vedel identifikovať. Pozor! Ak pošlete správne odpovede (bez chyby) do 10. februára, získavate jednotku automaticky. Keď to nestihnete a správne odpovede pošlete v termíne 11.-15.2. budete v žrebovaní o ďalšie jednotky. Štartujeme! :)

1. Čína, India, Keňa a Srí Lanka sú poprednými pestovateľmi niečoho, čo poznáme biele, zelené aj čierne. Čo to je a v čom spočíva rozdiel medzi bielym, zeleným a čiernym?

2. Mapa, ktorú vidíte vyjadruje, v čom sú jednotlive štáty najlepšie na svete. Mňa teda zaujíma, ktorý štát natočí najviac filmov, v ktorom sa vypije najviac kávy, v ktorom sa najviac fajčí, v ktorom žije najviac lemurov, ktorý vyvezie (vyexportuje) najviac ryže a v ktorom sa vyrobí najviac automobilov. Pomôže vám, keď si mapu uložíte a prizoomujete.

 Lightbox Image

3. Zorganizovať veľké športové podujatie je pre malé štáty väčšinou iba nesplniteľným snom. Jednému maličkému štátu sa podaril husársky kúsok. Začiatkom tohto roka organizoval majstrovstvá sveta v hádzanej, v týchto dňoch sa tam konajú cyklistické preteky s Petrom Saganom, v roku 2022 zorganizujú majstrovstvá sveta vo futbale a uchádzajú sa aj o organizovanie letných olympijských hier. Súťažná otázka znie: Ako znie názov štátu a v ktorom roku plánujú usporiadať letnú olympiádu.

4. Amy je Japonka, ktorá ochutnala typické slovenské pochúťky. Ako reagovala si pozrite vo videu a nme napíšte, na čom všetkom "našom" si pochutnala..

 

5. Prečítajte si niekoľko mrazivých faktov o Antarktíde. Článok o Terra Incognita vás určite nenechá chladnými a pomôže s otázkou: Počas života ktorej známej osobnosti zamrzla voda a vytvorila pevninský ľadovec?

NÁZOR: Zahrali by ste si GEOmachra niekedy aj naživo po vyučovaní? Aké disciplíny a úlohy by nemali chýbať?.

SPRÁVNE ODPOVEDE:

1. Čaj. Rozdiel je v spracovaní čajových lístkov

2. Filmy - India, káva - fínsko, fajčenie - Grécko, lemury - Madagaskar, ryža - Thajsko, automobily-

3. Katar, 2024

4. Korbáčiky, Deva, Slovakia Chips, Čokoláda Figaro, cukríky Doxy, chrumky, Mäta, Pikao, Horalka, Tatiana, Sójové rezy, Romanca, Košický med, Rumba.

5. Ježiš Kristus

Vyhodnotenie bude vo štvrtok počas veľkej prestávky na hornej chodbe. Tam sa dozviete, kto odpovedal správne do 10.2. a získava jednotku. Okrem toho vyžrebujeme 3 ďalších, ktorí síce odpovedali správne, no odpovede poslali v čase od 11. do 15. februára. Držte si palce :)

 

Lukáš Hirko

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

© 2017