GEOmacher - február 2014

Prichádza február a my, ktorí sme dlhé štyri roky čakali na zimné olympijské hry sa pomaly dostávame do toho správneho športovo - spoločenského tranzu. Hádajte, o čom bude geomacher? Bude tak trochu športový, no v prvom rade stále geografický. Pravidlá pravidlá sa nezmenili. Zmenil sa len môj e-mail. Ak mi odpovede pošlite na ten starý, v pohode ich dostanem, používajte však nový: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. :)

1. Zistite, či sú fakty v texte pravdivé. Ak nie, opravte všetky. V poradí 22. Zimné olympíjske hry (ďalej už len ZOH) začínajú slávnostným otváracím ceremoniílom v piatok 7. februára 2014. Ich dejiskom bude subtropické letovisko Sochi (Soči). Jedná sa vôbec o prvé zimné olympijské hry, ktoré sa budú konať v Rusku. .

2. Na Výreze je súostrovie, na ktorom sa tiež konali ZOH. Kto sa tam stal víťazom olympijského hokejového turnaja?

 Lightbox Image

3. Vo Vancouveri sa ZOH konali v roku 2010. Mesto však kandidovalo omnoho skôr, no kandidatúru nevyhralo. Ak by bol opak pravdou, v ktorom roku by sa tam konala zimná olympiáda? Ponúkam vám článok, ktorý vám určite pomôže 

4. Zoznam miest, kde sa ZOH konali si veľmi ľahko nájdete. Napíšte mi názov dejiska ZOH, ktoré leží najsevernejšie zo všetkých a pripíšte aj rok.

5. Tentokrát nie olympijská, no stále športová otázka: V ktorých siedmich štátoch sa fotili futbalista Lionel Messi a basketbalista Kobe Bryant.

 

6. Zistite mená športovcov (+ v ktorom športe nás reprezentovali), ktorí boli vlajkonosičmi na otváracích ceremoniáloch ZOH od vzniku samostatnej Slovenskej Republiky (čiže od Lillehammeru po Sochi).

7. Šamoni. Tak sa tento zemepisný názov číta. Mňa bude zaujímať, ako sa píše a čo má spoločné so zimnými olympijskými hrami

SPRÁVNE ODPOVEDE:

1. Údaje sú pravdivé

2. Víťazom hokejového turnaja v japonskom Nagane sa stali hokejisti Česka

3. 1976

4. Lillehammer

5. Rusko, Čína, Maldivy, Juhoafrická republika (Južná Afrika), Tanzánia, USA, Turecko

6. Lillehammer 1994: Peter Šťastný (hokej), Nagano 1998: Ivan Bátory (beh na lyžiach), Salt Lake City 2002: Róbert Petrovický (hokej), Turín 2006: Walter Marx (sánkovanie), Vancouver 2010: Žigmund Pálffy (hokej), Soči 2014: Zdeno Chára (hokej)

7. Chamonix, 1. Zimné olympijské hry

 

Do olympijského kola ste sa zapojili deviati. Správne odpovedali piati. Keďže vás nie je až tak veľa, jednotky získavate všetci úspešní: Miška Migačová, Filip Mikita, Janka Švarcbergerová, Dano Mantič a Maťa Sabolová. Vo vlastnom záujme sa na hodine pripomente :) Blahoželám.

 

Lukáš Hirko

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

© 2017