GEOmacher - máj 2014

Vzhľadom na množstvo školských akcií začíname neskôr, uzávierka je 15. mája, tak rýchlo na to. Viac info o súťaži a pravidlá nájdete tu. Správne odpovede mailujte už tradične na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Tu sú otázky...

1. V amerike sú známe kmene Mayov, Inkov a Aztékov. Nájdite lokality, v ktorých oblastich Ameriky tieto indiánske kmene žili.

2. Na obrázku je more, ktoré morom vlastne ani nie je. Je to v skutočnosti jazero. Pomôžte si s mapami Google a porovnajte ázijské moria s mojim a napíšte, ako sa volá.

 Lightbox Image

3. La Tomatina je tradičná paradajková slávnosť, ktorá sa koná neďaleko španielskej Valencie. Pomocou článku zistite, koľko sa ročne minie na paradajky, ktoré sa použijú pri tomto šialenstve. 

4. V ktorom štate sa konalo tohtoročné finále Eurovízie? Čím bolo kontroverzné (divné, čudné)?

5. Z krátkeho videa vypíšte 10 činností, ktoré sa učil cestovateľ v rôznych kútoch sveta.

 

6. K otázke č.5 pripíšte štáty, pre ktoré sú typické tieto činnosti, ktoré ste napísali (dúfam, že ste si vyberali také, aby sa dali jednoznačne priradiť)

7. V ktorom štáte je prezidentom kontroverzný Alexander Lukašenko? Čo sa v tomto štáte práve deje?

SPRÁVNE ODPOVEDE:

1. Mayovia (Mexiko, Yucatan), Inkovia (Peru), Aztékovia (Mexiko)

2. Mŕtve more

3. 24.000 €

4. Dánsko, víťaz tranzvestita Conchita Wurst

5. a 6. Mohli ste tam nájsť činnosti, ktoré sú typické aj pre viac štátov súčastne. Samozrejme, uznáva sa.

7. Bielorusko, MS v hokeji

Keďže poniektorí z vás potrebujete pomôcť k záverečnému hodnoteniu, rozhodol som sa, že jednotkou odmením každého, kto sa do tohto kola zapojil a poslal odpovede (aj keď ste nemali 6. otázku vypracovanú na 100%). Bolo vás 17 a vy už viete, o koho ide. Posledný GEOmacher v tomto školskom roku začiatkom júna :)

 

Lukáš Hirko

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

© 2017