GEOmacher - november 2014

Začíname, končíme, začíname... Začal november, skončili prázdniny, začína GEOmacher. Keďže sa nám zapája vždy viac piatakov (čo ma nesmierne teší) a otázky pre nich môžu byť kladené náročnejším spôsobom, chcem vás milí piataci poprosiť, ak vám niečo nebude jasne, pripadne nebudete vedieť, ako otázku riešiť, nájdite ma a ja vám pomôžem a usmerním vás. S novými pravidlami, ktoré platia od začiatku tohto školského roku sme už, dúfam, vysporiadaní, tak poďme na vec. Vaše odpovede (aj NÁZOR) posielajte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a nezabudnite sa podpísať a, samozrejme, stihnúť to do 10. novembra :)

1. USA sú tvorené z 50 štátov. Jeden z nich má vo svojom názve 4 rovnaké spoluhlásky a 4 rovnaké samohlásky. Ktorý to je?

2.V severnej časti Európy je množstvo krásnych jazier. Výsek ktorého vidíte na obrázku? Hľadajte medzi tými väčšími, pomôže vám Google Maps.

 Lightbox Image

3. V sibírskom mestečku Ojmjakon žije asi 500 ľudí. Priemerná teplote v zime je -50 °C. Akú teplotu by ste tam čakali v lete? Po prečítaní tohto textu možno ostanete trochu prekvapení... 

4. Na obrázku sú zobrazené planéty tak, že svojou veľkosťou sú prirovnané rozmerom ovocia. Okrem geografie si precvičíme aj angličtinu. Zaujíma ma teda, ku ktorému ovociu je prirovnávaná ktorá planéta. Ovocie píšte po slovensky. Pozor, poradie planét na obrázku je rozhádzané.

 Lightbox Image

5. V auguste 2012 som v Nórsku na súostroví Lofoty navštívil dedinu s najkratším názvom na svete. Ako sa volá?

 Lightbox Image

NÁZOR: GEOmacher má v prvom rade slúžiť na to, aby ste sa dozvedeli veľa nových zaujímavosti. Boli by ste radšej, keby keby mal každý mesiac nejakú tému (ako napr. minulý mesiac Austrália), alebo ako dnes, teda mix z celého sveta.

SPRÁVNE ODPOVEDE:

1.Mississippi

2.Vättern (Švédsko)

3. 30 stupňov

4.Jupiter(melón), Saturn (grapefruit), Urán (jablko), Neptún (limetka), Zem (cherry paradajka), Venuša (čučoriedka), Mars (hrášok), Merkúr (čierne korenie)

Lightbox Image

5.Å

Novembrové kolo oslovilo 22 z vás, všetci ste odpovedali správne na všetky otázky. Budme teda žrebovať až 10 víťazov jednotiek. Štvrtok počas veľkej prestávky na hornej chodbe :)


Lukáš Hirko

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

© 2017