GEOmacher - máj 2015

Apríl bol šialený. A to v mojom prípade doslova. Nemal som ani najmenšiu šancu pripraviť pre vás úlohy, a keď už na to čas bol, bolo neskoro. Každopádne ešte dve vydania vašej obľúbenej geografickej súťaže v tom to školskom roku budú. Pravidlá sa nemenia. Uzávierka je 10. mája, prajem vám veľa šťastia a teším sa na vaše odpovede a názory :)

1. Keby sme boli vo vesmíre, Zem by sme videli úplne inak, ako sme zvyknutí pri pohľade na glóbus, možno aj takto. Pri troche predstavivosti by sne nemali mať problém určiť názov označeného štátu.

 Lightbox Image

2. Ako vidíte, vlajky štátov sa dajú vytvoriť aj z národných jedál. Myslím, že nebudete mať najmenší problém zistiť, ktorému štátu patrí ktorá vlajka a čo za pokrmy tvoria jeho štátnu zástavu.

 Lightbox Image

3. Južný oceán zatiaľ nie je oficiálne uznaný. Podľa vedcov by ho mali tvoriť južné časti Tichého, Atlantického a Indického oceánu. Ktorý svetadiel by mal obmývať?.

4. To, že na videu vidíte polárnu žiaru je jasné. No táto nebola zaznamenaná Nórsku, ani vo Švédsku, ani vo Fínsku, ale v Čechách a na Slovensku. Zistite, kedy sa dal tento úkaz u nás pozorovať a ako je to možné.

 

5. Egyptská vláda plánuje postaviť nové hlavné mesto. Ide vlastne o obrovské rozširovanie Káhiry. Jedná sa o veľkolepý projekt v hodnote 45 miliard dolárov. Krátky článok vám prezradí odpoveď na moju otázku: Koľko kilometrov ciest sa v rámci projektu plánuje vybudovať?

NÁZOR: Preľudnenie Číny je už dlho obohranou piesňou. Na území, kde hustota osídlenia presahuje 2000 obyvateľov na kilometer štvorcový je možné mať iba jedno dieťa. Ak chcú mať detí viac, musia sa presťahovať niekam, kde je hustota osídlenia nižšia, no podmienky na život hrozné. Ako by ste problém preľudnenia v Číne (ale aj v Indii a Bangladéši) riešili vy?

SPRÁVNE ODPOVEDE:

sa dozviete po 10. máji

1. Argentína.

2. Brazília (banánový list, limetka, ananás a marakuja), Južná Korea (sushi a omáčky), Španielsko (Chorizo a ryža), Francúzsko (syry brie a niva, hrozno), Grécko (olivy a syr feta), Taliansko (bazalka, cestoviny a paradajky)

3. Antarktída

4. 17.3.2015 kvôli silnej intenzite

5. 10.000 km

 

Evidujem 17 e-mailov s odpoveďami do májového kola. Správnych a kompletných je 7, desiati z vás urobili chyby, prípadne mali neúplné odpovede (hlavne pri 2. otázke). Treba poriadne čítať :) Keď sa pozeráte na správne odpovede, už viete, či ste medzi šťastnými siedmimi, ktorí dostanú jednotku. Z toho teda vyplýva, že nežrebujeme a odmenu dostanú tí, ktorí odpovedali na všetky otázky správne. Ak to chcete vedieť oficiálne, príďte vo štvrtok 14.5. počas veľkej prestávky na hornú chodbu. Ak budeme vonku, tak pri vchode :)

 
 

Lukáš Hirko

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

© 2017