GEOmacher - december 2014

GEOmacher končí. Ale iba v tomto kalendárnom roku :) Nebojte sa, v januári fičíme tiež. Pôvodne som sa chcel zamerať výlučne vianočne, no nakoniec som sa rozhodol prihodiť trochu z každého rožka. Na vianočnú atmosféru sa naladíme aspoň pri poslednej otázke. Chcem vás upozorniť, aby ste nezabúdali na NÁZOR. Ak ho nenapíšete, nemôžem uznať váš príspevok ako kompletný. Pre novicov pripomínam pravidlá. Veľa chuti do lúštenia :)

1. Jedna krajina má na štátnej vlajke nápis Ordem e Progresso. Ktorý štát to je a čo znamená tento slogan a koľko hviedz sa na spomínanej vlajke nachádza?

2. Aby som nenapovedal viac, než mám, otázka znie jednoducho: Čo je to za úkaz?

 Lightbox Image

3. Najznámejšou z autonómnych oblastí v Číne je Tibet. Leží na Tibetskej náhornej plošine (zarovnaný povrch vo vysokej nadmorskej výške), čím si vyslúžil istú prezývku. Pozostáva z dvoch slov, obe začínajú na "s". Takže?

4.Existujú štáty, ktoré síce vyhlásili samostatnosť (autonómiu), no napriek tomu nie sú oficiálne uznané ostatnými krajinami. Napíšte mi slovenské názvy týchto desiatich, ktoré uvidíte vo videu. K názvu štátu ešte pripíšte svetadiel (kontinent), na ktorom leží.

 

5. Ďalšou z neoficiálnych krajín je Mustang. Leží v Nepále a jej hlavné mesto sa volá Mustang. článok o tejto krajine vám určite pomôže nájsť odpoveď na otázku, na čo slúžia mnohé strechy domov v hlavnom meste Mustangu - Lo Mantang.

NÁZOR: Napíšte mi 3 netradičné vianočné zvyky z ktorejkoľvek krajiny sveta, ktoré pokladáte za zaujímave, zvláštne, či uletené (po 1 zvyku z každej krajiny).

SPRÁVNE ODPOVEDE:

1. Je to vlajka Brazílie s 27 hviezdami a sloganom, ktorý v preklade znamená "Poriadok a pokrok".

2. Polárna žiara

3. "Strecha sveta"

4. Palestína (Ázia), Kosovo (Európa), Sahrawi arabská demokratická republika (Afrika), Tajvan (Ázia), Južné Osetsko (Ázia), Abcházsko (Ázia), Severocyperská republika (Európa/Ázia). Podnestersko (Európa), Náhorný karabach (Ázia), Somálska republika (Afrika)/p>

5. Na strechách sušia seno a drevo na zimu

Názor: Napísali ste mi mnoho bizarných zvykov, o ktorých sa porozprávame v týždni pred Vianocami na vyučovacích hodinách geografie

 

Aké by to boli vianoce bez darčekov... Odo mňa dostáva jednotku pod stromček každý, kto sa do decembrového GEOmachra zapojil. Šťastné a veselé :) :) :)

 

Lukáš Hirko

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

© 2017