GEOmacher - apríl 2014

Po mesačnej prestávke prichádza aprílový GEOmacher. Mal byť trochu šialený, no nakoniec je celkom obyčajný, taký, na akého ste zvyknutí. Pripomeňte si pravidlá a môžeme začať. Končíme tradične 10. apríla, správne odpovede očakávam na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Veľa šťastia. :)

1. Určite ste sa stretli so štátmi, ktoré majú podobné, ba dokonca rovnaké štátne vlajky. Nájdite 5 takýchto dvojíc štátov.

2. Čo je to za štát? Na prvý pohľad vôbec nevyzerá ako európsky, ale opak je pravdou.

 Lightbox Image

3. Oblasť veľkých kanadských jazier sa nachádza na hranici medzi USA a Kanadou. Štátna hranica prechádza stredom takmer všetkých jazier. Ktoré z nich leží iba v jednom štáte? V ktorom?

4. Kurdi sú početný národ. Žijú v Kurdistane. Kurdistan však nie je štát ani mesto. Vysvetlite túto problematiku.

5. Pozrite si cestopis o Portoriku a napíšte, ktorú surovinu tam varia každý deň a ktoré ďalšie 3 sa v tunajších receptoch objavujú pomerne často.

 

6. V Hurghade je jednou z mnohých pamiatok koptský kostol. Bol postavený v štýle jedného euópskeho štátu. Ktorého? Pomôže vám tento článok.

7. Manáma, Nassir al-Mohammed al-Ahmad as-Sabáh, dinár, 17 820 km². Štyri pojmy, no jeden tu nepatrí. Vypátrajte, ktorý to je a prečo.

 

SPRÁVNE ODPOVEDE:

1. Je ich veľa, s tým problém nebol.

2. Holandsko

3. Michiganske jazero (USA)

4. Kurdistan je oblasť vo viacerých štátoch, kde Kurdi žijú.

5. Každý deň ryža, ďalšie fazuľa, ryža, cesnak.

6. Francúzsko

7. Nepartí sem pojem Manáma (hlavné mesto Bahrajnu), ostatné pojmy súvisia a Kuvajtom.

 

Do aprílového kola sa vás zapojilo 12. Správne odpovede poslali Mirka Petríková, Lenka Zajacová, Gabo Hadaš, Martin Hrubovský, Anička Baránková a Matúš Klubert. Ostatní ste boli takto blízko, no nevyhli ste sa malým chybyčkám. A apríli nežrebujeme, všetci šiesti dostávate jednotky :)

 

Lukáš Hirko

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

© 2017