NA ZÁKLADNEJ ŠKOLE ĽUDOVÍTA FULLU PRACUJEM AKO UČITEĽ GEOGRAFIE, POČÍTAČOVEJ GRAFIKY A TECHNIKY A BOJUJEM PROTI STRACHU ZO ŠKOLY :)

GEOmacher - január 2014

Posted in škola

Januárový GEOmacher prichádza s oneskorením, no je tu. Bude to také trochu rýchlejšie kolo. Uzávierka súťaže je 15. januára, treba si preto trochu švihnúť. Ostatné pravidlá ostávajú nezmenené. O chvíľu krúžkujeme, takže naozaj nie je na čo čakať. Veľa šťastia :)

1. Koľko afrických štátov má na vlajke žltú farbu? Nezabudnite na Južný Sudán, ktorý vznikol v roku 2011.

2. Okrajové časti ktorých dvoch svetadielov (alebo kontinentov) sa nachádzajú na obrázku?

 Lightbox Image

3. Na ostrove Kauai stretnete sliepku na každom kroku. Mňa zaujímajú 2 teórie, prečo to je tak. Prezradí vám to tento text

4. Na prelome novembra a decembra sme mali podľa astronómov voľným okom sledovať kométu storočia ISON. Prečo sa tak nestalo?

5. Martin Beťko precestoval svet na starej Škodovke. Napíšte mi, v ktorých častiach sveta malo auto najviac porúch (uveďte svetadiel, alebo štát, prípadne to opíšte inak, vynájdite sa)

6. Ktorý štát sužovali začiatkom januára extrémne mrazy a padali v ňom teplotné rekordy?

7. OTÁZKA IBA PRE DEVIATAKOV (ostatní nemusia, ale môžu):) Ostrovy Greenland a Iceland pozná každý. Ako znejú názvy týchgto ostrovov v slovenčine a prečo nám príde ich vzájomný preklad čudný?

SPRÁVNE ODPOVEDE:

1. 33 (tolerancia 2)

2. Amerika a Ázia (alebo Severná Amerika a Eurázia)

3. Kvôli kuhútim zápasom v minulosti; kvôli hurikánu, ktorý zničil farmy

4. Zničilo ju Slnko.

5. Ázia (Eurázia), Rusko.

6. USA (aj Kanada).

7. Island - Iceland (ľadový ostrov), Grónsko - Greenland (zelený ostrov). Logicky by to malo byť opačne.

 

Vzhľadom na slabšiu propagáciu dom dostal 13 mailov, z ktorých 9 postupuje do žrebovania o 4 jednotky. Vy sami rozhodnete, či ju chcete do prvého alebo druhého polroka. Žrebujeme v pondelok na začiatku veľkej prestávky pri PC učebni :)